czwartek, 15 sierpnia 2013

transferowanie-krok po kroku

Każda, nieco już bardziej wtajemniczona i doświadczona decoupage'ystka wie, że przenoszenia wydrukowanych motywów ( przypominam -wydruk laserowy) można dokonać przy pomocy specjalnych preparatów, które tworzą przeźroczystą błonkę z wytrawionym z papieru obrazkiem, bądź przy użyciu rozpuszczalników nitro- głównie do przenoszenia wzorów na tkaniny. Dzisiejszy tutorial poświęcam stosunkowo nowemu preparatowi do transferowania firmy Stamperia, który stosuje się nieco inaczej od pozostałych  mediów do transferowania. Transfer gel Samperii przenosi wydruki na wszystkie powierzchnie z wyjątkiem tkanin (na ten rodzaj podłoża firma przygotowała inny produkt ). Na czym polega innowacyjność transfer gelu? Mianowicie preparat nanosimy nie na wydruk ale bezpośrednio na powierzchnię przedmiotu. Ta metoda sprawia, że motyw przeniesiony zostaje bezpośrednio na podłoże, idealnie się w nie wtapia nie tworząc żadnej dodatkowej grubości. Ważne jest aby pędzel, którym nakładamy medium był przynajmniej 25 mm-czyli 2,5 cm szerokości, z syntetycznego ale miękkiego i elastycznego włosia. Jest to ważne gdyż pędzle np szczecinowe lub zbyt wąskie pozostawiają bruzdy w preparatach a więc uniemożliwiają równomierne ich rozprowadzenie. Grubość warstwy -średnia-tzn. staramy się nałożyć niezbyt grubo ale i nie wcieramy preparatu pędzlem w podłoże. Grubość nakładanego preparatu może stanowić na początku pewne wyzwanie ale warto spróbować! Preparat nakładamy na obszar większy niż wycięty wydruk.
Motywy do transferów wycinamy w taki sposób aby zostawić nieco marginesu może być to 3-4 mm. Przykładamy obrazek do podłoża posmarowanego transfer gelem. Najlepiej zrobić to od lewej do prawej i stopniowo doklejać przez dociśnięcie papieru do podłoża. Ten sposób naklejania jest obowiązkowy kiedy transferujemy większe obrazki. Naklejając stopniowo od lewej do prawej ( bądź odwrotnie jeśli jesteśmy leworęczne) unikniemy niekontrolowanego marszczenia się papieru i nie zepsujemy sobie wydrukowanego obrazka. 

Dociskamy starannie miejsce przy miejscu. Praktyczny jest tu ręcznik papierowy lub chusteczki higieniczne. Dociskając brzegi papieru starajmy się nie zabrudzić go preparatem-za każdym razem kiedy pobrudzimy ręce przed kolejnym kontaktem z papierem wytrzyjmy palce w ręcznik lub chusteczkę
Pozostawiamy naklejony motyw na 30-40 minut.  Kolejnym krokiem będzie namoczenie wydruku. Odczekajmy 5 minut az woda dobrze zmiękczy papier i przystąpmy do delikatnego ścierania.. Niczego nie wykonujemy na siłę, moczymy palce w wozie jeśli tylko poczujemy, że mamy zbyt mały poślizg. 

Aby motyw został wytrawiony bez uszczerbku należy po zdjęciu pierwszej warstwy papieru pozostawić nie do końca oczyszczony wydruk do przeschnięcia. Na poniższym zdjęciu widać lekko zamglony wydruk, nie do końca oczyszczony z papieru.  Następnie powtarzamy moczenie i rolowanie. W ten sposób możemy kilkakrotnie powtarzać cały proces, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Do wykończenia pracy polecam nowy lakier Stamperii Super Soft. Jest to naprawdę rewelacyjny lakier do wykończenia transferowanego motywu i całej pracy o czym mogły przekonać się uczestniczki warsztatów podczas wiosennej Akademii . Lakier już po pierwszej warstwie idealnie wygładza i pozostawia aksamitną powierzchnię, niwelując wszelkie ślady po transfer gelu. Druga warstwę nakładamy po wyschnięciu pierwszej warstwy i to w zupełności wystarcza.

To byłoby wszystko w tym tutorialu. Teraz idę bawić się nowymi wzorami papierów do transferowania, które właśnie do mnie przyjechały:) Niebawem-następny tutorial, wym razem będzie to zabawa w filcem w arkuszach, szablonami i...tworzenie dekoru na tkaninie:) 

9 komentarzy:

Magdalena Szczęsna - JAGODZIANKA pisze...

I ja korzystam z tego żelu! Jestem nim zachwycona. A Twoimi pracami jeszcze bardziej :D

Magda B. pisze...

Czekam na tutorial z tkaniną!!! Ten też ciekawy Pozdrawiam :)

BiBi pisze...

Dzięki za tutorial! Wydaję się że to łatwizna, trzeba spróbować i wtedy się okarze! Pozdrawiam :)

Agnieszka R pisze...

Ciekawie i dokładnie przedstawiony:)Ja z niecierpliwością czekam na tutorial Decoupage na tkaninie:)

Olinta pisze...

Właśnie za to lubię Stamperię, że jak wprowadza nowy preparat to od razu są do tego odpowiednie papiery.
No to trzeba się udać na zakupy do Ewy! Absolutnie! :)

Ewelina pisze...

Pięknie dziękuję za kolejne tutoriale, sporo się można tutaj nauczyć, dowiedzieć, podpatrzyć! Piękne prace, pozdrawiam!

J. pisze...

właśnie wczoraj wpadł mi w ręce ten żel ;)
Na pewno go wypróbuję i dziękuję za przydatny tutorial ;)

Anonimowy pisze...

Wspaniale.Dziękuję.
Może teraz mi się uda.:)
A czy można prosić o nazwę wspomnianego preparatu do transferu na tkaninie?
Nitro u mnie odpada,bo jestem alergikiem.
Pozdrawiam.:)
Danuta

EWA pisze...

Pani Danuto-jak tylko preparat będzie dostępny w sprzedaży dam znac tutaj na blogu. pozdrawiam i zdrowia zyczę !!