poniedziałek, 10 grudnia 2012

świąteczna herbaciarka-kurs krok po kroku


ŚWIĄTECZNA HERBACIARKA Z ELEMENTAMI 3D
Święta –choć zabrzmi to  banalnie-są wyjątkowym czasem w roku. Szczególny klimat tych dni podkreślają nie tylko dekoracje wnętrz czy iluminacje na domach . Również smaki i zapachy mają tutaj swój udział-cynamon, goździki, imbir, pomarańcze unosząc się  w powietrzu, otulają i czarują, a zamknięte w herbacianym napoju-cudownie rozgrzewają, sprawiają,  że największy mróz i śnieg za oknem stają się oswojonym żywiołem. Co najlepiej smakuje po spacerze w zimowym plenerze- oczywiście aromatyczna herbata z dodatkiem przypraw korzennych i odrobiną miodu! Dla miłośników herbacianego napoju powstał ten mini kurs z pudełkiem na herbatę w roli głównej, do którego stworzenia wykorzystałam  scrapowe akcesoria oraz specjalny papier 3D do decoupage w uroczymi czajniczkami w eleganckiej świątecznej kolorystyce. Zapraszam do wspólnej zabawy!

Materiały

3 arkusze papieru do decoupage 3D z motywem czajniczków
Dłutko kulkowe dwustronne średnie
Podkładka elastyczna
Vernicolla 3D
Lakier błyszczący alkoholowy
Gomma mastice ( rodzaj silikonu)
Papiery do scrapbookingu w świątecznej stylistyce
Nożyczki, linijka, dziurkacz brzegowy
Klej introligatorski lub extra forte
Puder srebrny do embossingu, pieczątki śnieżynki oraz nagrzewnica
Drewniane pudełko
Farba akrylowa do drewna w kolorze lekko złamanej bieli oraz w kolorze umbry
Gąbeczka i pędzle do malowania
KROK 1

Pudełko na herbatę malujemy dwukrotnie akrylową, białą farbą.  Zostawiamy do wyschnięcia. Następnie papier do scrapbookingu docinamy do rozmiaru czterech boków herbaciarki i oklejamy nim pudełko klejem introligatorskim lub innym, który dobrze wiąże drewno z papierem. Papier, który nakleimy na wieczko docinamy również do jego rozmiarów a następnie dziurkaczem brzegowym wycinamy wzór wzdłuż dwóch dłuższych krawędzi papieru. W ten sposób powstanie rodzaj „serwetki” .
KROK 2

Teraz coś dla osób, które mają stemple i puder do embossingu. Na papierze, który będzie przyklejony na wierzchu pudełka, przezroczystym tuszem odciskamy stemple –śnieżynki. Następnie obsypujemy je pudrem embossingowym , nadmiar pudru zsypujemy do pojemniczka. Puder, który przykleił się do odciśniętego wzoru śnieżynki podgrzewamy nagrzewnicą. Puder stopi się i w ten sposób nasze śnieżynki będą trwałe. Po utrwaleniu śnieżynek przyklejamy papier do wieczka pudełka. Jeśli nie posiadamy akcesoriów embossingowych możemy ten etap pracy pominąć.

KROK 3
Z arkusza papieru do decoupage 3D wycinamy czajniczki. Robimy to w sposób taki jak na zdjęciu-pierwszy motyw wycinamy cały, drugi –czajniczkom wycinamy tylko brzuszki, trzeci wstążeczkę i najmniejszy fragment brzuszka. Wycinamy przy pomocy małych i bardzo ostrych nożyczek- ten papier jest dość gruby a elementy niewielkie stąd konieczność pracy z ostrymi nożyczkami ( nie możemy okaleczyć papieru)

KROK 4
Wycięte motywy smarujemy po lewej stronie-a więc niezadrukowanej-specjalnym klejem VERNICOLLA 3D . Jest to preparat, który wzmacnia papier, sprawia, że staje się on elastyczny i podatny na modelowanie dłutkiem w następnej fazie naszej pracy. Vernicolle 3D nakładamy miękkim elastycznym pędzelkiem, który nie zostawi wyraźnych i brzydkich nierówności. Warstwa preparatu nie powinna być zbyt gruba. Vernicollę pozostawiamy do wyschnięcia.

KROK 5
Kiedy preparat wyschnie możemy przystąpić to modelowania naszych motywów. Zaczynamy od pierwszej warstwy-czajniczków, które wycięliśmy w całości, następnie będziemy modelować pozostałe coraz mniejsze elementy. Układamy na elastycznej podkładce motyw i przy pomocy dłutka kulkowego zaczynamy od środka do zewnątrz kolistymi ruchami masować papier. W tej pracy chodzi o to aby środek czajniczka zyskał wyraźną wypukłość. Podobnie postępujemy z pozostałymi elementami.

KROK 6
Na wymodelowane motywy nakładamy Gommę Mastice. Jest to rodzaj specjalnego elastycznego sylikonu, który pozwoli zachować motywom wypukły kształt. Poza tym działa jednocześnie jak klej. Najwięcej mastyksu nakładamy na centralną część motywów, nieco mniej na krawędziach-najpierw naklejamy największe czajniczki, następnie na nie doklejamy mniejsze elementy a na końcu najmniejsze. Powstanie w ten sposób wypukła dekoracja. Brzegi  przy pomocy dłutka kulkowego delikatnie dociskamy aby nie odstawały zbyt mocno.KROK 7
Kiedy mastyks wyschnie możemy wylakierować czajniczki lakierem błyszczącym-alkoholowym. Jeśli mamy ochotę nieco postarzyć skrzyneczkę przecieramy brzegi pudełka patyną lub farbą w kolorze umbry z dodatkiem medium opóźniającym wysychanie akryli. Możemy również przymocować na froncie dekoracyjny szyld-wszystko zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Powodzenia!!


Poniżej zdjęcie klasycznej herbaciarki z sześcioma komorami ozdobione motywem większych czajników, pudełko pomalowane akrylami -efekt brzozy oraz z domalowaną koronką.

3 komentarze:

Mika pisze...

Świetny kurs ! Pudełeczka przepiękne ;))) !!!

Pozdrawiam,
Mika

Morrora (zmalowanalala) pisze...

Super kurs! Jak tylko zdobędę potrzebne rzeczy sama zabiorę się za zrobienie takiej herbaciarki:)

JAGODZIANKA pisze...

O matko, jaka ona piękna!